Impregnácia dreva je prvotný krok v starostlivosti o drevo v exteriéri

Drevené prvky v našich interiéroch aj exteriéroch majú hodnotu. Stoly, stoličky, či nábytok sa síce môžu vyrábať aj z iného materiálu, ktorý imituje drevo. Je to však len alternatíva, ktorá je lacnejšia, ale ani zďaleka nie je taká efektná. Drevo je prírodný materiál a vzácna surovina. Výrobky z neho sa môžu pýšiť odolnosťou, dlhou životnosťou a svojím jedinečným výzorom. Okrem spomínaných výhod má drevo aj jednu slabinu, ktorá vyplýva z jeho prírodného charakteru. Je nutné zabezpečiť mu ochranu v podobe ochranných náterov, odborne zvaných impregnácia dreva. V prípade nedostatočnej ochrany sa totiž môže stať, že drevené prvky, ktoré sú vystavené poveternostným vplyvom, najmä vlhkosti,  začnú plesnieť, prípadne ho môžu napadnúť škodcovia.

Čomu môžeme predchádzať  impregnovaním dreva?

Impregnácia dreva v jarnom období
Nástroje na impregnáciu dreva

Bez použitia dreva sa dnes nezaobíde žiadna stavba. Drevený krov, okná, dvere, podlahy, oplotenie, drevené altánky, terasy, to všetko sú možnosti na realizáciu z dreva. Masívny záhradný stôl a stoličky dodajú každej záhrade ten správny šmrnc. Keďže sa tieto výrobky nachádzajú vo vonkajšom prostredí, teda sú pod vplyvom počasia, mali by sme im dopriať starostlivosť. O hĺbkovú ochranu, ktorá je základným krokom v starostlivosti by sa mal postarať výrobca, alebo stolár, ktorý vám nábytok zhotovil. Impregnácia dreva je napúšťanie dreva bezfarebným roztokom. Môže sa vykonávať máčaním, striekaním, alebo natieraním. Mala by mať biocídne a fungicídne vlastnosti. Tieto zaručia preventívnu ochranu pred plesňou, modraním, hubami a biologickými škodcami, akými sú drevokazný hmyz, či červotoč. Impregnácia dreva tiež poskytuje ochranu pred UV žiarením a pred nasiaknutím vodou. Drevo sa tak stáva odolnejšie a nepriepustnejšie.

Ako často vykonávať povrchovú úpravu dreva?

Po impregnácii dreva môžeme masívne časti v exteriéri ošetriť povrchovým náterom. Nie je to nutný krok v ošetrení, ale pôsobí ako dodatočná ochrana a umocňuje účinok impregnácie dreva. Povrchové nátery vyberáme podľa toho, aký konečný efekt si želáme dosiahnuť. Na výber máme lazúry, ktoré dodávajú jemne lesklý vzhľad, alebo krycie farby, ktoré úplne prekryjú štruktúru dreva. Nátery by sa vykonávať minimálne raz za 3 roky, prípadne aj častejšie, ak sú viditeľné známky poškodenia.

Ak si aj vy potrpíte na krásnych masívnych výrobkoch z dreva a zaujíma vás téma, týkajúca sa jeho ošetrovania, kliknite na https://carodreva.sk . Investícia vynaložená do ochrany dreva sa vám vráti v podobe odolného a dobre vyzerajúceho nábytku, ktorý vám bude slúžiť dlhú dobu.