Zdravotnícke oblečenie vzbudzuje strach alebo dôveru

Zvyčajne bývate zdravým človekom ale ako náhle vstúpite do ambulancie Váš tlak sa rapídne zvýši? Áno,syndróm bieleho plášťa postihuje mnoho ľudí. Preto sa často stretávame s otázkou aké zdravotnícke oblečenie zvoliť- vybrať formálny biely plášť alebo pohodlné tričko ? Každé z nich má určité výhody.

Zdravotnícke oblečenie- biely plášť alebo ležérne oblečenie?

Zdravotnícke oblečenie z pohodlných materiálov
Varianty zdravotníckeho oblečenia

Z mnohých výskumov vyplynulo , že práve biely plášť na lekároch budí najväčšiu dôveru. Je to tým, že vyzerajú profesionálne a práve vtedy im dokážeme najviac dôverovať. Menšie percento pacientov by uvítalo lekárov vo formálnom oblečení ako je košeľa s kravatou a stetoskopom okolo krku. A nakoniec iba niekoľko percent ľudí si žiada vidieť lekárov v ležérnom zdravotníckom oblečení. Pod ležérnym zdravotníckym oblečením rozumieme tričko a rifle. Neraz sa v nemocniciach stretávame s lekármi, sanitármi, sestričkami v rôznych oblečeniach. Majú tričká, polokošele,plášte, častokrát farebne odlíšené. Má to vôbec nejaký význam? Čo tak napríklad chirurgovia v modrom a zelenom zdravotníckom oblečení? To vôbec nie je náhoda. Vysvetlenie je logické. Modré a zelené oblečenie vymenilo bielu farbu z jednoduchého dôvodu a to preto,že keď chirurgovia operujú a dlhodobo sa pozerajú na červenú krv, ktorá je v svojej podstate výrazne kontrastná farba,zdvihnutie zraku na snehobiele zdravotnícke oblečenie ich oslepuje,čím strácajú cenné minúty pri náročných operáciach. Logickým argumentom je aj fakt,že modré a zelené oblečenie pôsobí upokojujúco. K zdravotníckemu oblečeniu nielen chirurga sa zaraďuje aj ochranná čiapka či rukavice. V tejto oblasti zdravotníckeho oblečenia neexistujú absolútne žiadne obmedzenia, čo sa týka farby, či motívu. Často sa stretávame s chirurgmi na detskom oddelení s farebnými čiapkami a čoraz častejšie aj s farebnými tričkami. Má to predovšetkým psychologický efekt, aby sa v deťoch nevzbudzoval strach, už spomínaný syndróm bieleho plášťa, ale pohoda a dôvera v lekároch. Tým bude dieťa kľudnejšie a ľahšie sa dá s ním komunikovať o problémoch. Dá sa teda konštatovať ,že zdravotnícke oblečenie má výrazný vplyv na pohodu pacienta.

Jednotné zdravotnícke oblečenie v celej inštitúcií

V žiadnej krajine nie je prikázané ako má lekár vyzerať. Zvykom však býva , aby jedna inštitúcia alebo nemocnica mala jednotný úbor. Samozrejme existujú výnimky. Najčastejšie sa stretávame s lekármi v bielom plášti alebo v bielom tričku. Ich odevy bývajú odlišné napríklad lemovaním na golieri,čím určujú na akom oddelení vykonávajú svoju prácu. Sestry mávajú väčšinou biele zdravotnícke oblečenie. Biele tričko a biele nohavice alebo sukňu. Je na danej nemocnici aký typ zdravotníckeho oblečenia zvolí a ako zosúladí oblečenie na zamestnancoch tak ,aby vyzerali dobre, ale predovšetkým dôveryhodne a profesionálne. Zdravotnícke oblečenie nájdete aj na  https://www.dualbp.sk/.