Brankár ocení brankársku výstroj pri tréningu aj počas zápasu
Ľadový hokej je kolektívny šport, ktorý je mimoriadne atraktívny pre divákov a samozrejme aj pre hráčov. Je vecou prestíže dostať sa do najvyššej hokejovej ligy. Naša krajina vychovala veľa kvalitných hokejistov, ktorí sa dostali do najvyšších svetových líg, v rámci ktorých sa stali úspešnými a slávnymi. Hokej si ako jeden z mála športov vyžaduje špecifickú výstroj. Hoci tomu nebolo vždy tak, v úplných začiatkoch hry ľadového hokeja neexistovala žiadna špeciálna výstroj, ktorá by chránila hráča. Dokonca nebola jasne určená ani funkcia brankára. Pozíciu brankára zastupoval hráč, ktorý bol najbližšie ku bráne. Postupne, ako sa hra začala zrýchľovať nastala potreba osobitného hráča – brankára. Hra sa zároveň stáva aj nebezpečnejšou, preto si vyžaduje kompletný brankársky výstroj. Brankárska výstroj má teda za úlohu ochrániť brankára pred pukom a tiež aj spoluhráčmi.
Kontrola a údržba brankárskeho výstroja
Nevyhnutnosť obliekať si brankársky výstroj predpisujú pravidlá ľadového hokeja. Úlohou každého brankárskeho výstroja je chrániť časti tela brankára. Musí pokrývať celé telo, aby bola čo najmenšia pravdepodobnosť zranenia. Pred každým tréningom, či zápasom si musí brankár svoj výstroj skontrolovať, aby sa včas odhalili prípadné poškodenia. Oblieka si len bezchybnú výstroj, vtedy je záruka, že ochráni brankárove telo pred tvrdými strelami puku, alebo hokejky. Keď brankár vyzlečie svoju výstroj po skončení zápasu je najdôležitejšie nechať ju dôkladne vysušiť. Predíde sa tým zatuchnutiu. Na trhu sú dostupné špeciálne dezinfekčné spreje, ktoré slúžia ako prevencia pred množením baktérií z dôvodu vlhkosti. Je vhodné ich používať, nakoľko správnou starostlivosťou o brankársku výstroj predĺžime jej životnosť a zabránime nežiaducim pachom.
Časti brankárskeho výstroja
Brankársky výstroj sa skladá z viacerých častí. Dominantnou časťou sú brankárske betóny. Chránia nohy brankára a odrážajú letiaci puk. Rukavice chrániace brankárove ruky sa nazývajú lapačka a vyrážačka. Brankárska lapačka musí byť vybavená kvalitnými výstelkami, aby spoľahlivo chránila prsty. Vyrážačku má brankár na ruke, v ktorej zároveň drží hokejku. Tiež musí byť vystužená špičkovými penovými výstuhami, ktoré eliminujú vibrácie spôsobené rýchlymi strelami puku. Hlava je najcitlivejšia časť na ľudskom tele, preto si ju brankári musia maximálne chrániť. Celotvárová maska spolu s chráničom krku túto funkciu spĺňajú. Medzi ďalšie časti brankárskeho výstroja patrí samozrejme hokejka, korčule, brankárske nohavice a vesta
Brankárska výstroj je špecifická a ak máte záujem o jej kúpu mali by ste sa obrátiť na spoľahlivý hokejový obchod, ktorý nájdete na https://www.hokejovekorcule.sk/.