Reštauračný systém vám pomôže s objednávkami od zákazníkov

Správne zvolený reštauračný systém dokáže uľahčiť každé náročné podnikanie. Reštauračné systémy dokážu zastrešiť problematiku ubytovania, gastronómie a na nich nadväzujúcich služieb. Ide o moderné systémy, ktoré sú určené pre gastro prevádzky všetkých veľkostí a typov. Dovoľuje sledovať skladové zásoby, tvorbu receptúr cez dotykové alebo PDA pokladne s automatickým prepojením a objednávaním do kuchyne, taktiež plánovanie a realizáciu kongresov, spracovania inventúr, uzávierok a mnoho ďalších. Systém obsahuje rozšírené evidencie denného menu a vernostný systém pre stálych zákazníkov. Dnes už každá reštaurácia disponuje  barovým pultom, aspoň dvomi miestnosťami (fajčiar/nefajčiar) a oddelenú miestnosť pre uzavretú spoločnosť (rodinné oslavy). Je dôležité si rozložiť miestnosti aj v reštauračnom systéme. Pred spustením prevádzky je potrebné vytvoriť si jednotlivé položky nápojov a jedál a následne ich zaradiť no kategórií a podkategórií.

Reštauračný systém pre personál aj manažéra
S reštauračným systémom pôjdu objednávky od ruky

Napríklad ak máte v jednej kategórii veľa položiek, rozdeľte ich do podkategórií, napríklad jedlá na objednávku si rozdeľte na hydinu, bravčové a stejky, alkohol si rozdeľte na biely a tmavý (resp. farebný) atď. Personál sa bude tak rýchlejšie orientovať a zadávanie objednávky hostí do systému bude jednoduchšie a prehľadnejšie. Nepodceňujte ani výber z rýchlych volieb, ktoré sa ako prvé zobrazia pri pridávaní do otvoreného účtu. Tu je vhodné umiestniť obedové menu, nápoje, kávy a iné. Výrazne zvyšuje prehľadnosť pri práci farebné vyznačenie položiek. Z technického vybavenia je vhodné umiestniť pri bare dotykový počítač, ktorý budú využívať barmani a čašníci, uľahčí a zrýchli im to prácu. Nezabúdajte k dotykovému počítaču pridať ešte jeden displej, ktorý by mal byť otočený do priestoru pre hostí. Pre každého čašníka je dôležité zabezpečiť smartfóny alebo tablety. Jednou z noviniek sú určite QR kódy, ktoré sú umiestnené na stoloch. Slúžia na privolanie obsluhy a poskytujú hosťom ďalšie funkcie, napríklad ponuku špecialít reštaurácie. QR kódy zohrávajú dôležitú úlohu pri zvyšovaní efektivity obsluhy hostí a zvyšovaní tržieb. Za krátky čas získate a vybavíte viac objednávok. Pomocou nich si hostia dokážu objednávať priamo pri stole.

Reštauračný systém musí byť efektívny aj pre prevádzkového manažéra

Jednou z chýb je tá, že sú lokálne, kde systém je nainštalovaný priamo v prevádzke. Avšak prevádzkový manažér potrebuje pracovať aj v teréne. Keďže sa predovšetkým pohybuje na rokovaniach s dodávateľmi, pre pracovať z domu a najmä požaduje bezpečnosť údajov.  Z týchto a aj mnohých iných dôvodov je vhodné používať skladové hospodárstvo formou SaaS “softvér ako služba”. Reštauračný systém je dnes veľmi dôležitý, pretože nie je mnohokrát jednoduché privolať čašníka a objednať si. Efektívny spôsob obsluhy uspokojí čašníkov a predovšetkým klientov.