Trápi vás bolesť kolena?

Každý z nás sa stretol s tým, že ho bolela určitá časť tela. Jednou z najnepríjemnejších bolestí je rozhodne bolest kolena. Či sa už jedná o bolesť dlhodobo pretrvávajúcu alebo len o občasne pichnutie v kolene, rozhodne to nie je nič príjemné. Viacerí si myslíme, že ak nás teraz kolená nebolia, tak ani nikdy nebudú. Opak je však pravdou. Niektorých táto bolesť postihne už v mladom veku, iným, tým šťastnejším sa jej darí vyhýbať dlhé roky. Avšak ťažko by sme medzi nami hľadali tých, ktorí sa s ňou nestretli. Možno sa bolesť kolena netýka priamo nás, ale môže ňou trpieť člen našej rodiny, avšak už ani domáce zvieratá nie sú výnimkou. Štatistiky dokazujú, že na bolesť kolena je náchylnejšia ženská časť populácie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt knee hurtsBolesť kolena sa môže vyskytnúť pri rozličných pohybových aktivitách a môže prerásť až do takého stavu, že postihnutá osoba nie je schopná vyjsť ani tých pár schodov k dverám do svojho domu či bytu. Bolesti spájajúce sa s kolenom sú obzvlášť časté u športovcov. Jednak u vrcholových, ale aj u tých, ktorí každý deň do svojho programu zahŕňajú určitú pohybovú aktivitu. Nadmerný pohyb spolu s neprimeranou starostlivosťou o svoje telo môže bolesť kolena naozaj privolať. Viacero ľudí sa zhodne, že bolesť kolena sa dostaví len pri telesnej aktivite. Pri športoch, pri ktorých je potrebná rýchlosť a obratnosť (napríklad beh či tenis) sa bolesť kolena vyskytuje takmer u každého, kto sa takémuto druhu športu venuje. Nielen teda nedostatočná telesná aktivita, ale aj jej nadbytok majú negatívny vplyv na naše zdravie. Viacero športovcov však zanedbáva pravidelnú výživu kolien a kĺbov, čo je neklamne prvým znakom, ktorý môže prerásť až do bolesti kolena. Okrem vyváženej stravy majú na zdravé kolená značný vplyv aj výživové doplnky. Ako prevencia však rozhodne funguje aktívny životný štýl, primeraná záťaž a vyvážená strava. Dôležité je, aby bola strava bohatá na vitamíny a minerály. Tie určite nájdeme v ovocí, zelenine či rybách. Správna strava dokáže slúžiť ako prevencia pred bolesťou kolien, výživové doplnky ľudia väčšinou začnú používať až vtedy, keď ich už bolesť kolena trápi.

Na to, aby sme naše kolená držali v dobrej kondícii a neboleli nás, slúži aj vhodná obuv. Vysoké podpätky sú síce v móde a u žien veľmi populárne, avšak kvalitu kolien podstatne znižujú. Aj topánky o číslo menšie alebo väčšie vplývajú na naše chodidlo. Vrcholoví športovci by nemali výber vhodných tenisiek rozhodne zanedbať. Dnes už zoženieme obuv určenú pre rozličné typy povrchov. Preto by sme si mali obuv zvoliť podľa toho, do akého terénu ju budeme nosiť. Je jasné, že ženy na horské túry chodiť vo vysokých podpätkoch určite nebudú.