Cukor – záchrana ľudského života či jeho pomalý zabiják?

Z každej strany sa nás valia informácie o tom, že cukor je pre naše zdravie škodlivý. Už od žiackych čias nám však vtĺkali naši učitelia do hlavy tri slovíčka, ktoré sú úzko späté so zdravým vývojom jedinca – cukry, tuky a bielkoviny. Cukry sú teda pre náš organizmus dôležitou zložkou a vylúčiť ich prijímanie by sme rozhodne nemali skúšať. Dôležité však je, aké cukry a v akej forme nášmu telu doprajeme. Sacharidy a kryštálový cukor nie sú napríklad to isté. Sacharidy sú vo všeobecnosti v prírode najrozšírenejšou zložkou a predstavujú komplex piatich cukrov (glukózy, fruktózy, laktózy, galaktózy a maltózy). Kryštálový cukor je to, čím si mnohí z nás doslaďujú šálku kávy či čaju.

Z akých cukrov by mal pozostávať jedálníček človeka?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt crystal sugarZložité cukry sú to, čo by nemalo v našom jedálničku chýbať. Nájdeme ich najmä v pšenici, fazuli, ryži či zemiakoch, ale aj v iných potravinách, ktoré sú bohaté na škroby. Zložité cukry obsahujú všetky potrebné minerálne látky a vitamíny, ktoré človek potrebuje prijímať. Tieto cukre sa však trávia až niekoľko hodín. Okrem zložitých cukrov nie je nič zlé ani na príjme klasického cukru. Ak sa rozhodneme prijať klasické cukre, mali by sme si ustriehnuť ich množstvo. Treba myslieť na to, že v priemyselne vyrábaných nápojoch či potravinách je obvykle skryté väčšie množstvo cukrov. V sladených nápojoch nájdeme toľko skrytého cukru, že ostaneme skutočne prekvapení. Kryštálový cukor je prirodzenou súčasťou rôznych sladkostí.

Akými spôsobmi je možné ustriehnuť optimálny príjem cukrov v potrave?

Najlepším spôsobom je určite prevencia pred jeho nadmerným príjmom. Ako už bolo spomenuté, konzumácia normálneho cukru vôbec nie je zlá. Dôležité však je ustriehnuť si jeho príjem. Ak počas dňa skonzumujeme napríklad päť sladkostí a zapijeme to litrami sladených nápojov, do budúcna to môže pre nás znamenať veľký zdravotný problém. Ak si však raz či dva krát za týždeň doprajeme niečo sladké a hlavne malé, nič nepokazíme. Myslime na to, že sladká chuť v našich ústach ostane len niekoľko minút, zdravotných problémov sa však nezbavíme. Ďalším spôsobom je náhrada klasického cukru za kvalitný trstinový cukor. Kryštálový cukor sa od trstinového cukru rozlišuje na základe výrobného postupu. Pri výrobe trstinového cukru nie je takýto cukor zbavený niektorých minerálov a vitamínov. Cukor v mnohých prípadoch dokáže dokonca zachrániť život, pričom nezáleží na tom, či sa jedná o kryštálový cukor alebo ten hnedý. Dôležité je však ustriehnuť jeho optimálny príjem.