Moravské koláče majú dlhú a zaujímavú históriu

Tradičné moravské koláče asi nie je za potreby príliš opisovať, kto by ich nepoznal. Táto pochúťka je vychýrená nie len u nás na Slovensku, ale v zahraničí. Veľkej obľube sa tešia aj v USA, najmä v Texase, kde majú český občania veľkú komunitu je množstvo predajní s moravskými koláčmi. Predávajú sa tie tradičné s tvarohom, makom a slivkovým lekvárom, ale i menej tradičné prispôsobené chutiam Američanov. Ako každá druh sladkého aj moravské koláče majú dlhú a zaujímavú históriu, o ktorej si povieme niečo viac. A na záver vám prezradíme zopár rád, ktoré vám pomôžu k tej ich úžasnej lahodnej chuti, ktorú dokážete pripraviť u vás doma. 

Moravské koláče patrili medzi slávnostné jedlá 

Moravské koláče na slávnostiach
História moravských koláčov

História moravských koláčov siaha naozaj ďaleko do moravského kraja. Ich okrúhly tvar súvisí so symbolikou, kruh znázorňoval slnko, ktoré bolo vždy pre ľudí mimoriadne dôležité. Moravské koláče patrili medzi tie slávnostné, a tak sa často piekli na Vianoce, veľkú noc, na krstiny i na svadbu. Najmä na všetkých svadbách museli byť prítomné. V minulosti sa piekli prevažne len tie veľké, s tvarohovou, makovou, orechovou a lekvárovou plnkou, niekto použil aj mrveničku iný ich pripravoval bez nej. K ich zmenšenej verzii, rovnako chutnej, sa prešlo až oveľa neskôr.  

Základom dobrých moravských koláčov sú kvalitné domáce suroviny 

Na to, aby sme sa mohli pustiť do pečenia naozaj chutných moravských koláčov, ktoré by najviac pripomínali tie od našich starých mám mali by sme si zadovážiť domáce suroviny. Úplne inú chuť dosiahnete ak použijete domáce vajíčka, plnotučné mlieko, trošku domácej masti, kvalitnú múku, doma uvarený lekvár a plnotučný tvaroh. Kto má rád zdravšie varianty tradičných koláčov môže použiť namiesto kvasníc kvások, ktorý je ľahší na trávenie. Klasickú pšeničnú múku môžete nahradiť špaldovou, dokonca si nik nevšimne ak tam primiešate aj trochu špaldovej celozrnnej múky. Na chuti to neublíži a vy budete spokojnejší, že ste pre svojich milovaných pripravili o niečo zdravšiu variantu moravských koláčov. Ak vás téma o moravských koláčoch zaujala a chcete sa dočítať viac kliknite na webovú stránku https://www.sweet-family.sk/, kde nájdete aj množstvo zaujímavých a chutných receptov.