História dámskych spoločenských šiat

História dámskych spoločenských šiat siaha do ďalekej minulosti. Nosili ich už kráľovné či princezné v dávnych dobách. Šaty predstavujú to, čo človeka ochraňuje nielen pred chladom či ostatnými vonkajšími vplyvmi, ale človek vďaka nim dokáže vyjadriť svoj vlastný štýl. Všetky dámske spoločenské šaty sa už v minulosti rozdeľovali na tie, ktoré sa nosili v bežnom živote alebo tie, ktoré sa nosili výhradne pri spoločenských udalostiach. Vývoj dámskych spoločenských šiat išiel neustále dopredu a dnes nám trh tiež ponúka šaty, ktoré sú vhodné nielen na rôzne spoločenské či rodinné udalosti, ale aj do vyššej spoločnosti.

Vznik a vývoj dámskych spoločenských šiat

V minulosti šaty predstavovali základný odev nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Boli vyvinuté z pelerín a plášťov. Neskôr dochádzalo ku zmene ich strihu a použitých tkanín. Za obdobie vzniku prvých šiat sa považuje 15. storočie. Dámske spoločenské šaty v minulosti predstavovali kombináciu živôtika, ktorý sa rozširoval do polovice bokov a prechádzal až do sukne. dámske spoločenské šatyTento typ šiat opticky zoštíhľoval. Od prvej polovice 20. storočia dochádzalo ku zmene strihov a tkanín, ktoré sa pri výrobe šiat používali. V súčasnosti existuje viacero druhov dámskych spoločenských šiat, medzi ktoré patria napríklad plesové, koktajlové, večerné, mini šaty či šaty na bežné nosenie. Jednotlivé typy dámskych spoločenských šiat boli stanovené aj vďaka spoločenskej etikete. Ak je dáma pozvaná na určitú spoločenskú udalosť, na pozvánke býva väčšinou uvedené, aký typ šiat sa na túto príležitosť najlepšie hodí a tento typ sa tak stáva predpísaným pravidlom. V súčasnosti môžeme pozorovať rôznorodosť odievania, čo platí a v prípade šiat. Ako môžeme pozorovať, móda sa neustále opakuje. Dámske spoločenské šaty sa vyhotovujú vo viacerých farbách. Ružová farba predstavuje veľmi rešpektovanú farbu, ktorá sa najčastejšie kombinuje so šedou alebo olivovo zelenou farbou. Žltá farba je veľkým hitom. Dámske spoločenské šaty v tejto farbe prinášajú dobrú náladu, neodporúča sa však ich kombinácia s inými výraznými farbami. Modrá farba predstavuje tmavší variant, ktorý môžeme vhodne skombinovať napríklad s bielou alebo červenou farbou. Tmavomodrá, čierna či červená farba predstavujú tie, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na významným spoločenských udalostiach. Aj keď šaty bielej farby predstavujú symbol nevesty, v súčasnosti sú tiež šaty tejto farby veľmi vyhľadávané. Biele šaty sa najčastejšie používajú napríklad na pláž.

Chcete, aby krásne dámske spoločenské šaty zdobili aj váš šatník?

Spoločnosť Glash, s.r.o., má bohatú ponuku dámskych spoločenských šiat. Ak máte aj vy chuť obohatiť váš šatník o nový kúsok, navštívte stránku www.glashgirl.sk, určite si z tejto ponuky vyberiete aj vy.